MÜŞTERİ HİZMETLERİ | SİPARİŞ TAKİP | İLETİŞİM

Şifremi Unuttum ?Şifre hatırlatması için sisteme kayıtlı e-mail adresinizi giriniz.
Arama

Markalar
İndirimli Ürünler
Ücretsiz Kargo

 


Haberler


Yeni Ürünler
BYA


Bu alana reklam ve içerik girebilirsiniz.

Haberler
Bom Nesnel Öğretim Seti
21.02.2018 22:15:20
 

“BENİMLE OYNAR MISIN?”

  BOM 

"Nesnel Öğretim Seti"

Günümüzde teknoloji ile birlikte yaşanan gelişmelerle değişimden geçen toplumumuzda, çocukların eğitimi ve gelişiminin sağlıklı olması da büyük önem arz etmektedir. Ebeveynler  bilimsel gelişmeler ışığında çocuğunun gelişimi adına yapılması gerekenler konusunda çocuk doğar doğmaz düşünmeye, araştırmaya, paylaşımlarda bulunmaya ve destek almaya çok yatkın ve isteklidirler. Bu kapsamda eğitim, seminer, yeni yol ve yöntemleri araştırma ve uygulama konusunda istek, azim ve çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Bu noktada özverili ve istekli ebeveynler için hem çocuğun gelişim alanlarını sağlıklı destekleyen hem de öğretimini destekleyici materyal bulma konusunda çok sıkıntı yaşanmaktadır. Çocukların eğlenerek öğreneceği, keşfederek yapacağı, gelişimini sağlıklı destekleyen ve öğrenme istek ve azmini oluşturan Benimle Oynar Mısın (BOM) Nesnel Öğretim Seti oluşturulmuştur. İthal sistemlerden olmayıp, ülkemizdeki uzmanlardan oluşan tecrübeli akademik kadro tarafından yüzde yüz yerli bir ürün olarak hazırlanmıştır.

Dünyadaki eğitim modelleri ve uluslararası araştırmalar (PISA,TIMMS vb.) incelendiğinde çocuklara bir şey öğretmenin en iyi yolunun klasik metodlardan (düz anlatım, dinleme vb.) ziyade, çocuğun öğretim sürecinde aktif rol aldığı yaparak, yaşayarak, düşünerek, keşfederek öğrendiği Finlandiya ve Singapur gibi eğitim sistemleri ön plana çıkmıştır.

 Ülkemizde de 2005’ten beri Yapılandırmacı Yaklaşım ve Proje Tabanla Öğrenme uygulanmaktadır. Bu sistemlerde öğretimin değil öğrenimin, öğretmenin değil öğrencinin merkeze alındığı görülmektedir. Ülkemizde bununla ilgili materyal sıkıntısının yaşanmak olduğu bilinmektedir. Bunun sonucunda :

‘Dünyadaki eğitim sistemleri ve MEB eğitim sistemine uygun uzmanlarımızın uzun yıllar yaptığı araştırma ve uygulamaların ürünü olan ‘MATERYALLE NESNEL ÖĞRETİM’ olarak özetleyebileceğimiz ‘BOM ZEKA SETİ’ üretilmiştir. ‘

 

Dilerseniz materyalle nesnel öğretim (Benimle Oynar Mısın) BOM Nesnel Öğretim Seti’nin ne olduğunu soru cevap şeklinde daha anlaşılır hale getirelim.

  1. Materyalle nesnel Öğretim nedir?

Konuların ön yargılara yer vermeden düşünereki keşfederek, yaparak, yaşayarak, dokunarak açıkça tanımlanmış,  somut ve materyalle uygulamaya dayalı biçimde anlatılması, uygulanması ve işlenmesi yolu kullanılarak yapılan öğretimdir. Bu sistem öncelikle çocuğun düşünüp keşfetmesini sağlar. İkincil olarak somut, nesnel, dokunarak ve uygulayarak sürecin içinde aktif yer alarak öğrenmesini sağlar. Ayrıca oyun ve eğlence ile öğretimi birleştirdiği için çocukların dikkat ve ilgisini çeker.

        2.BOM (Benimle Oynar Mısın) Nesnel Öğretim Seti kaç yaş grubu çocuklara nasıl uygulanır?

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için ideal bir settir. 5 yaştan 7 yaşa kadar uygulanabilir. Bireysel uygulanır.  Mekan kısıtlaması yoktur. Evde, okulda, tatilde, bahçede kısaca her yerde uygulanabilir. Mutlak bir öğreticiye de ihtiyaç yoktur. Anne baba ya da öğretmen rehber ve yol gösterici olarak seti uygulayabilir. Akıllı tahta, tablet, bilgisayar vb. teknolojik unsurlara ihtiyaç duyulmadan uygulanabilir.

 

       3.BOM (Benimle Oynar Mısın) Nesnel Öğretim Seti’nin temel amacı nedir?

Çocuğun düşünerek, keşfederek ve uygulayarak öğrenmesini sağlamak. Çocukta öğrenme istek ve amacının oluşturmak.Çocuğun doğal merakını destekleyerek güdülenmesini sağlamak. Çocuğun özerliği ve girişimciliğini cesaretlendirerek bireysel potansiyelini arttırmak. Sürecin içinde aktif  rol alarak öğrenmesini sağlamaktır.